در صورت نداشن بازارگردن پذیرش در بورس لغو می گردد

به گزارش وبلاگ مگنار، قالیباف اصل : همه ناشرین مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازار گردانی شدند و ممکن است ناشرانی که از تکالیف خود سرباز زنند، پذیرش آنها در بورس و فرابورس لغو

در صورت نداشن بازارگردن پذیرش در بورس لغو می گردد

به گزارش وبلاگ مگنار به نقل از ایسنا ، حسن قالیباف اصل، با تاکید بر اینکه در جهان نهادهای ناظر بازار سرمایه وظایف مشخصی از جمله ایجاد بازاری کارا و شفاف، حمایت از حقوق سرمایه گذاران، مقررات گذاری و نظایر آن را بر عهده دارند، اظهار کرد: در کشورمان نیز طبق قانون بازار اوراق بهادار بیشتر این وظایف بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه نهاده شد.

تکلیف همه ناشرین به بازارگردانی

قالیباف با بیان اینکه در بخشهای مختلف قانون بازار اوراق بهادار به بازارگردانها اشاره شده است، شرح داد: در دو دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران، ناشران به داشتن حداقل یک بازارگردان مکلف شدند. این دو دستورالعمل مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این دستورالعملها اخیرا بازنگری شدند و اجبار فوق نیز در آنها نهاده شده است، در نتیجه عملیات بازارگردانی فقط برای ناشران جدید محدود شده بود، اما در آیین نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران که در شهریور ماه سال جاری توسط شورای عالی بورس مصوب شده، همه ناشران مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی شده اند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه این سازمان به صورت مستمر و جدی از طرف بورس ها پیگیر این موضوع خواهد بود، گفت: ناشرانی که از تکالیف خود سرباز زنند، مشمول جرایم و مجازات های مقرر در فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار و قانون توسعه ابزارها و نهادهای اقتصادی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی می شوند.

قالیباف ادامه داد: براساس مصوبه اخیر شورای عالی بورس نیز ناشران علاوه بر مجازاتهای مقرر، به مراجع ذی صلاح نیز معرفی می شوند که حتی ممکن است منجر به لغو پذیرش آنها در بورس و فرابورس و سلب صلاحیت حرفه ای مدیران منجر گردد.

به گفته وی تا به امروز بر روی 298 نماد عملیات بازارگردانی صورت می گیرد که بر این تعداد با توجه به الزام سازمان بورس افزوده می گردد. امیدواریم با الزام بازارگردانی شاهد بازاری نقدشونده و کارا در کشور باشیم.

منبع: جام جم آنلاین

به "در صورت نداشن بازارگردن پذیرش در بورس لغو می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صورت نداشن بازارگردن پذیرش در بورس لغو می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید