آتش 4 روزه بر جان ارتفاعات دهرود

به گزارش وبلاگ مگنار، خبرنگاران/بوشهر 4 روز است که آتش به جان ارتفاعات دشتستان افتاده، کوشش نیروهای امداد برای اطفاء حریق ادامه دارد اما هر بار آتش از جای دیگری زبانه می کشد و پس از مهار مجددا شعله ور می گردد...

آتش 4 روزه بر جان ارتفاعات دهرود

مدیرکل بحران استانداری بوشهر در گفت و گو با وبلاگ مگنار عنوان نمود: دسترسی به ارتفاعات دشتستان به دلیل صعب العبور بودن خیلی سخت است، ما نیروی انسانی زیادی برای خاموش کردن آتش اختیار داشتیم اما تنها در صورتی که بالگرد ابپاش داشته باشیم شاید کمکی میکرد که این موضوع را هم از روز اول پیگیر بودیم.

جهانگیر دهقانی در مورد آتش سوزی در منطقه تنگ ارم شهرستان دشتستان گفت: ما در منطقه حضور داریم، تا ظهر امروز حدود 700 هکتار از عرصه ها درگیر آتش سوزی شده است اما تا زمانی که آتش به طور کامل اطفاء نگردد نمی توانیم آمار دقیقی بدهیم.

آتش به آسانی شعله ور می گردد

وی با بیان اینکه برآورد ضمنی این است ولی باید دقیق تر آنالیز گردد، ادامه داد: بیش از 100 نفر نیروی انسانی در چند مرحله و گروه های مختلف سازماندهی شده اند و تمام دستگاه ها نیز همکاری دارند، همچنین 2 دستگاه بالگرد آبپاش و هلال احمر از استان فارس در حال اعزام است که امیدوارم هرچه زودتر برسند تا از ظرفیت آنها در مهار آتش استفاده نماییم.

این مسئول تاکید نمود: آتش چندین بار خاموش و مجدداً شروع شده است، برای نمونه شب گذشته آتش به طور کامل خاموش شد ولی صبح امروز مجدداً با گرم شدن هوا و وزش باد شعله ور شده است.

دهقانی گفت: مشکل اصلی در حادثه آتش سوزی این است که آتش به آسانی شعله ور می گردد، منطقه صعب العبور است و وزش باد و ارتفاع نیز مسائل بیشتر ایجاد نموده است.

احتیاج به بالگرد مخصوص برای اطفاء حریق

وی درباره خسارت وارد شده به منطقه اظهار کرد: صحیح نیست که بدون ارزیابی دقیق آمار بدهیم و باید منتظر گزارشات کامل پس از اطفاء حریق و توسط منابع طبیعی و نهادهای ذیربط باشیم.

مدیرکل بحران استانداری بوشهر در مورد کمبود تجهیزات و مسائل گفت: دسترسی به ارتفاعات دشتستان به دلیل صعب العبور بودن خیلی سخت است، ما نیروی انسانی زیادی در اختیار داشتیم اما تنها در یک صورت که بالگرد داشته باشیم و آب بپاشد که خنک سازی کامل انجام گردد شاید کمکی میکرد که این موضوع را هم از روز اول پیگیر بودیم اما با توجه به اطفاء آتش در چند مرحله، هزینه های بالای اعزام بالگرد و کمبودها، و مسائل و مسائل دیگر میسر نشده است.

وی یادآور شد: بالگرد هلال احمر تنها در حوزه پشتیبانی کاربرد دارد و برای اطفاء حریق بالگرد مخصوص احتیاج است که بتواند آب حمل کند، پیگیری های زیادی به وسیله سازمان جنگلها و مراتع و مدیریت بحران صورت گرفته است. همزمان در استان های همجوار و جنگل های کهگیلویه و بویراحمد نیز درگیری با آتش به مدت 5-4 وجود داشته که تازه امروز توانستند بالگرد اعزام نمایند.

پیشروی آتش به این شکل پیش بینی نشده بود

مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر در گفت و گو با وبلاگ مگنار اظهار کرد: امروز آتش سوزی وارد روز چهارم شده، دیشب آتش به طور کامل خاموش شد اما اعلام نکردیم چون احتمال میدادیم که دوباره مشکل ایجاد گردد.

غلامرضا منتظری اضافه نمود: صبح امروز مجددا آتش شعله ور شد که در پایین دست خاموش شده اما در بعضی محدوده ها هنوز ادامه دارد. آتش در ارتفاعات غرب دهرود رخ داده است، منطقه پشت پر دچار آتش سوزی شد که ظرف چند ساعت خاموش شده است.

وی گفت: الان یک هلیکوپتر هلال احمر در مورد انتقال امکانات در حال کار است، فعلا و تا زمان مهار کامل اتش برآورد خسارت و سطح را اعلام نمی کنیم.

هماهنگی برای اعزام هلی کوپتر بسیار سخت است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: بالگرد دوم نیز به احتمال زیاد فردا صبح به منطقه برسد، در ابتدای وقوع آتش سوزی پیش بینی اینکه شرایط پیش روی آتش به این شکل باشد نشده بود و ظرف کمتر از 24 ساعت آتش در منطقه خاموش شد اما به دلیل مسائل و مسائل طبیعی چندین بار اطفاء و شعله ور شده است.

منتظری توضیح داد: پیگیری های زیادی به وسیله وزارت دفاع، سازمان جنگلها و وزارت کشور صورت گرفته که الان به مرحله اعزام رسیده اند و ضمن اینکه هماهنگی برای اعزام هلی کوپتر بسیار سخت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آتش 4 روزه بر جان ارتفاعات دهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش 4 روزه بر جان ارتفاعات دهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید