پرورش بز مورسیا گام بلند در افزایش فرآورده های لبنی

به گزارش وبلاگ مگنار، رئیس جهاد کشاورزی استان یزد گفت: پرورش بز های شیری مورسیا گام بلندی برای تبدیل شدن استان به مرکز تکثیر دام های سبک و پرتولید است.

پرورش بز مورسیا گام بلند در افزایش فرآورده های لبنی

به گزارش خبرنگار از ، سید جمال سجادی پور، رئیس جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به ورود بز های شیری مورسیا که بهترین نژاد بز اسپانیا است به استان، گفت: استان یزد با ورود دومین محموله بز های شیری پرفراوری شامل 1700 راس مورسیا،200 راس مالگا و 100 راس سانن از کشور اسپانیا گام بلندی برای تبدیل شدن به مرکز تکثیر دام های سبک پرفراوری برداشت.

او اضافه نمود: بز مورسیا سطح مقاومت بسیار بالایی در آب و هوای گرم و خشک داشته و فراوری شیر مناسبی دارد، این بز ها متوسط جثه بوده و در تمام فصول قابلیت جفت گیری و آبستنی دارد.

سجادی پور جایگزینی دام های کم بازده با دام های پرفراوری را مهمترین هدف ورود این دام ها مطرح نمود و گفت: تغییر اقلیم و فقر مراتع در یک دهه گذشته سبب شده دامداری به صورت نیمه صنعتی و صنعتی در استان رواج یابد.

رئیس جهاد کشاورزی استان یزد اضافه نمود: فراوری متوسط شیر سالیانه دام های سنتی 50 تا حداکثر 100 لیتر و نرخ زاد آوری آن 70 درصد است، در حالیکه میزان فراوری شیر در دام های جدید 500 تا 900 لیتر و نرخ زاد آوری 180 تا 220 درصد است.

او اضافه نمود: پیش بینی می گردد در یک برنامه میان مدت با جایگزینی 400 هزار راس دام سبک شیری کم بازده استان با دام های اصلاح شده پر فراوری، حتی بدون افزایش جمعیت، فراوری شیر دام های سبک به 5 تا 7 برابر و فراوری گوشت قرمز به دو تا سه برابر افزایش داد.

بز مورسیا گرانادا نوعی بز شیری است و به طور عمده برای فراوری شیر نگهداری می گردد، اما به فراوری گوشت نیز معروف است.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پرورش بز مورسیا گام بلند در افزایش فرآورده های لبنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش بز مورسیا گام بلند در افزایش فرآورده های لبنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید