عرضه سهام شرکت های دولتی سودی دارد؟

به گزارش وبلاگ مگنار، پس از کش و قوس های فراوان بالاخره سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در بورس تهران عرضه و با هجوم خریداران روبرو شد. بدین ترتیب بزرگترین عرضه یک شرکت دولتی به وقوع پیوست و شستا بورسی شد.

عرضه سهام شرکت های دولتی سودی دارد؟

مساله ای که با این عرضه مطرح شد این بود که آیا فروش عمومی شستا، نفع فراگیر برای اقتصاد دارد؟

مهدی رئیس زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران در مصاحبه با تجارت نیوز درباره تاثیر واگذاری شرکت های دولتی بر اقتصاد کشور می گوید: واگذاری شرکت های دولتی از نظر این که بدنه دولت کوچک می گردد موثر خواهد بود. یکی از مسائل اساسی کشور این است که بدنه دولت بسیار فربه شده و فشارهایی که به بخش مالی وارد می گردد ناشی از همین کم تحرکی دولت است، بدنه دولت منظور همان شرکت های وابسته به دولت و بنگاه داری های آن ها است.

وی ادامه می دهد: واگذاری شرکت های دولتی در مجموع اقدام مطلوبی است اما بعضی از شرکت های عظیم که نقش عمده ای هم در اقتصاد کشور دارند اگر این واگذاری ها منجر نگردد که خریداران سهام شناور بتوانند سیتی را در هیات مدیره، مدیریت و راهبری آن شرکت داشته باشم در واقع مفید جامعه نخواهد بود.

رئیس زاده می افزاید: به طور مثال یک شرکتی را فرض کنید که حدود 30 درصد سهام شناور خود را عرضه می نماید، اما 70 درصد آن همچنان در اختیار یک مجموعه است؛ معین است که این مجموعه هر کاری که بخواهد انجام می دهد و آن 30 درصد نقشی ندارد، یعنی نمی تواند که نقشی داشته باشد.

وی عنوان می نماید: زمانی این واگذاری ها انتها خوبی دارد که به معنای واقعی واگذاری همراه با واگذاری مدیریتی نیز باشد و از حالت دولتی و شبه دولتی خارج گردد و به شکل مدیریت یک بنگاه خصوصی که منافع مالی را در نظر می گیرد تقویت گردد. همچنین با قوانین جدید و نظارت هایی که می گردد مانند بحث پول شویی، نظارت و حسابرس معتمد برای رسیدگی دقیق به حساب ها اثرات مفیدی را در پی خواهد داشت.

وی تاکید می نماید: واگذاری شرکت های دولتی در بورس به بازار سهام عمق می بخشد اما در صورتی برای خود شرکت مفید خواهد بود که تغییرات اساسی در مدیریت این شرکت ها ب وجود آید.

منبع: تجارت نیوز

به "عرضه سهام شرکت های دولتی سودی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه سهام شرکت های دولتی سودی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید