خواص باور نکردنی دانه درخت کاج

به گزارش وبلاگ مگنار، درخت کاج از جمله گیاهانی بوده که دارای کاربرد ها و خواص فراوانی در حیطه سلامت است. تمامی قسمت های این درخت دارای فواید زیادی است. دانه کاج نیز خواص بی نظیری از جمله افزایش انرژی، مهار اشتها، کنترل دیابت، یاری به درمان بیماری های قلبی، بهبود سلامت روان، جلوگیری از پوکی استخوان و تقویت سیستم ایمنی را داراست. در ادامه به آنالیز مفصل خواص دانه کاج خواهیم پرداخت.

خواص باور نکردنی دانه درخت کاج

مشخصات دانه کاج

دانه کاج از درختی که متعلق به خانواده Pinaceae بوده، به دست می آید. این دانه ها سخت بوده و حاوی محتوای چربی شبیه به بادام هستند. دانه های کاج به خاطر محتوای بالای مواد معدنی و ویتامین که نقش مهمی در بهبود سلامت بدن ایفا می نمایند، مورد توجه قرار می گیرند.

لازم است بدانید که دانه های کاج به وسیله یک فرآیند چند مرحله ای، قابل خوردن می شوند؛ این فرآیند با رسیده شدن میوه کاج شروع می شود. سپس با قرار گرفتن مخروط های رسیده کاج درون یک کیسه در مقابل آفتاب، دانه ها به صورت کامل رسیده و قابل خوردن می شوند. این فرآیند حدود 20 روز زمان می برد.

خواص دانه کاجدر قسمت زیر به آنالیز بعضی از مهم ترین خواص دانه کاج می پردازیم.

1. افزایش انرژیاین دانه ها سرشار از مواد مغذی مفید مانند پروتئین، آهن و تک چربی های غیر قابل اشباع هستند. علاوه بر این منیزیم در دانه کاج وجود داشته و وقتی که به طور منظم مصرف شود، این ترکیبات قادرند میزان انرژی شما را افزایش دهند. گفته می شود که منیزیم یک منبع موثر برای دفع عواملی بوده که با خستگی مرتبط هستند. علاوه بر این، دانه کاج برای احیای بافت های آسیب دیده در بدن شما مفید بوده که به افزایش سطح انرژی یاری خواهد نمود.

2. محدود کردن اشتهامطالعات ثابت نموده اند که اسیدهای چرب ویژه ای که در دانه کاج یافت می شوند، قادرند اشتهای شما را مهار نمایند؛ اسیدهای چرب به انتشار هورمون کوله سیستوکینین یاری می نمایند. طبق گفته متخصصان تغذیه، وجود این هورمون به جلوگیری از افزایش اشتها منجر می شود. علاوه بر این، اسید پینولئیک یافت شده در دانه کاج به میزان ای موثر است که می تواند شما را به مدت طولانی سیر نگه دارد.

3. کنترل دیابتمصرف دانه کاج برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است. مصرف متعادل این دانه می تواند گلوکز را کنترل نموده و میزان کلسترول بد را کاهش دهد؛ این امر در نهایت به سلامت قلبی و عروق شما یاری خواهد نمود. علاوه بر این افراد دیابتی برای خوردن میان وعده، گزینه های کمی دارند که سرشار از مواد مغذی و عاری از چربی های بد باشد؛ بنابراین دانه کاج با دارا بودن این خواص، به عنوان یک میان وعده مفید و سالم برای بیماران دیابتی به شمار می شود.

4. بهبود سلامت رواندانه کاج از معدود مواد غذایی بوده که برای حفظ سلامت روان لازم است. خوردن مشتی از این دانه ها می تواند بدون آسیب زدن به سلامتی شما، در مغزتان شگفتی بیافریند.

دانه کاج سرشار از آهن بوده و آهن نیز یک ماده معدنی مهم بوده که برای انتقال اکسیژن در تمام بدن از جمله مغز لازم است. مطالعات نشان می دهد که دانه کاج می تواند به کاهش سطوح اضطراب، استرس، و افسردگی نیز یاری کند.

همان طور که گفته شد یکی دیگر از مواد معدنی موجود در دانه کاج منیزیم است؛ وقتی منیزیم به طور منظم مصرف شود، می تواند اختلالات عاطفی را نیز کنترل کند.

5. تقویت استخوان هابعد از کلسیم، بدن برای قوی نگه داشتن استخوان ها به ویتامین K احتیاج دارد. طبق مطالعات اخیر، میزان بالای ویتامین K در بدن، می تواند از ابتلای به پوکی استخوان جلوگیری کند. این ویتامین به طور گسترده در درمان پوکی استخوان و سایر مسائل استخوانی استفاده شده و باعث متراکم تر شدن استخوان ها می شود. زمانی که استخوان ها متراکم هستند، احتمال شکستگی بسیار کمتر می شود. خبر خوب اینکه دانه کاج حاوی ویتامین K بوده و یک گزینه مناسب برای تقویت استخوان ها به شمار میرود.

6. یاری به سلامت قلب و عروقاین دانه شگفت انگیز سرشار از منگنز، منیزیم، چربی اشباع نشده، ویتامین E و K است؛ این مواد معدنی و ویتامین ها از قلب در برابر بیماری های مهلک مختلف، محافظت می نمایند. در واقع این مواد امکان جریان خون مناسب به شریان ها را فراهم می نمایند. علاوه بر این دانه کاج یک منبع برای جلوگیری از لخته شدن خون نیز به شمار می رود.

7. تقویت سیستم ایمنیسیستم ایمنی وظیفه مهم و تاثیرگذاری در حفظ بدن در برابر باکتری های عفونی، رادیکال های آزاد و ... دارد.

با مصرف دانه کاج بدن با روی و منگنز غنی می شود؛ این دو ماده به میزان ای قوی بوده که قادرند سیستم ایمنی را تقویت نموده و منجر به تقویت بافت های ارتباطی و هورمون های تعادل شوند.

8. بهبود بیناییاستفاده از موادی مانند دانه کاج که حاوی لوتئین هستند، باعث بهبود قدرت بینایی می شوند. لوتئین، آنتی اکسیدانی بوده که ویتامین چشم نامیده می شود و اگر به طور مرتب مصرف شود، برای تقویت قدرت بینایی مفید است.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که لوتئین برای دفع عوامل مرتبط با آب مروارید لازم است؛ تنها با نوش جان کردن مشتی دانه کاج می توانید مقادیر زیاد لوتئین دریافت کنید.

9. یاری به کاهش وزنیکی از خواص دانه کاج این بوده که به عنوان یک عامل سیری شناخته می شود. این دانه ها به لطف وجود اسید پینولنیک پتانسیل آن را داشته که اشتهای را مهار نمایند. علاوه بر این، اسیدهای چرب موجود در دانه کاج برای سوزاندن چربی شکم موثر عمل می نمایند. مطالعات نشان داده که با گنجاندن چربی های اشباع شده موجود در دانه های کاج در رژیم غذایی، می توان وزن کم کرد؛ در این حالت به کوشش های اضافی مانند رژیم غذایی و یا ورزش های سخت به خصوص برای سوزاندن چربی شکم، احتیاجی نیست.

10. تقویت سلامت پوستپوست نمایانگر غذاهایی بوده که مصرف می شود؛ بنابراین گنجاندن دانه کاج در رژیم غذایی یک انتخاب هوشمندانه و عاقلانه خواهد بود. دانه کاج شامل مواد معدنی و ویتامین های ضروری بوده که در بهبود شرایط پوست موثر هستند.

داشتن یک رژیم غذایی سالم به میزان یک برنامه مراقبت از پوست اهمیت دارد. در واقع محصولات زیبایی به تنهایی نمی توانند نتایج مطلوبی را ارائه دهند؛ مگر اینکه رژیم غذایی سالم باشد.

11. تقویت مومصرف دانه کاج می تواند به درمان مسائل مختلف پوست سر، مانند موخوره و شوره سر یاری کند. مصرف منظم دانه کاج می تواند منجر به تقویت فولیکول مو شود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "خواص باور نکردنی دانه درخت کاج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص باور نکردنی دانه درخت کاج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید