رفراندوم مجلس برای حذف یارانه ، کدام یارانه ها حذف می شوند؟

به گزارش وبلاگ مگنار، در حالی که مردم منتظر تصمیم دولت برای افزایش یارانه ها و طرح های حمایتی هستند، مجلسی ها می خواهند رفراندوم برگزار نمایند تا یارانه های آشکار و پنهان حذف گردد.

رفراندوم مجلس برای حذف یارانه ، کدام یارانه ها حذف می شوند؟

عضو کمیسیون شوراهای مجلس گفت: با توجه اندازه پرداخت بالای یارانه نقدی، همه پرسی تقاضای برگزاری رفراندومی را برای حذف یارانه های آشکار و پنهان مطرح نموده ام.

او دلیل این تقاضا را اینطور اسم نموده است: با توجه به اندازه بسیار بالای یارانه نقدی که در سال پرداخت می گردد، براساس اصل 59 و ماده 36 قانون، همه پرسی تقاضای برگزاری رفراندومی را برای حذف یارانه های آشکار و پنهان و پرداخت مستقیم به مردم را مطرح نموده ام.

به گفته ابوترابی، تا به امروز 22 نفر از نمایندگان نامه این تقاضا را امضا نموده اند و برای مطرح شدن به 100 امضا احتیاج دارد. بعلاوه تصویب این تقاضا به کسب حداقل دو سوم آراء نمایندگان مجلس احتیاجمند است.

کدام یارانه حذف و کدام اضافه می گردد؟

طبق این تصمیم مجلسی ها اگر قرار باشد یارانه های پنهان و آشکار حذف گردد، قیمت کالاهایی که یارانه می گیرند مثل انرژی افزایش می یابد، اما به یارانه نقدی که خانوارها می گیرند اضافه می گردد. بنابراین تعدادی از یارانه ها حذف و به تعدادی اضافه می گردد.

حذف یارانه بگیران

موضوع حذف یارانه های نقدی هم چند سالی هست که در دولت مطرح است. در تبصره 14 بودجه هم آمده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت شناسایی سه دهک از یارانه بگیران را به عهده دارد. قرار بود این سه دهک را وزارت کار شناسایی و از فهرست یارانه بگیران حذف کند. به گفته مدیران سازمان برنامه وبودجه جمعیت این سه دهک حدود 20 میلیون نفر برآورد می گردد.

هر ماه حدود 60 میلیون نفر یارانه بنزین و حدود 78 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می نمایند، احتمال حذف 18 میلیون نفری که یارانه نقدی می گیرند اما یارانه معیشتی نمی گیرند وجود دارد.

ثبت نام یارانه جاماندگان

در ابتدای خرداد هیات وزیران مصوب کرد که به همه کسانی که یارانه نمی گیرند فرصت داده گردد که برای دریافت یارانه نقدی و معیشتی ثبت نام نمایند.

ابراهیم رئیسی و تیم مالی دولتش از جمله حجت عبدالمکلی وزیر کار هم روی حمایت معیشتی از خانوارها تاکید دارند. اما طبق این مصوبه جدای از طرح های معیشتی جدیدی که دولت میخواهد اجرا کند، باید فرصتی را برای ثبت نام برای جاماندگان یارانه نقدی و بنزین را فراهم کند.

منبع: تجارت نیوز

به "رفراندوم مجلس برای حذف یارانه ، کدام یارانه ها حذف می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفراندوم مجلس برای حذف یارانه ، کدام یارانه ها حذف می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید