رویکردهای حمایتی از فراوری وجود ندارد

به گزارش وبلاگ مگنار، با توجه به اینکه تدوین برنامه هفتم توسعه در دستورکار قرار گرفته و سازمان های مربوطه در این حوزه فعال شده اند، باید توجه داشت که آسیب شناسی برنامه های توسعه ای قبلی و حل نواقص آنها برای تدوین برنامه ای قوی و قابل اجرا لازم و لازم است. اگر چنین روندی برای تهیه برنامه توسعه هفتم طی نشود، این برنامه نیز به خاتمه برنامه های قبلی دچار خواهد شد.

رویکردهای حمایتی از فراوری وجود ندارد

یکی از موانع جدی در برابر اقتصاد کشور امکان سفته بازی و فعالیت های رانتی است. در این رابطه محمود تولایی، رئیس اتاق کاشان معتقد است برای تحقق شعارها و برنامه های تدوین شده باید به علت ها پرداخت تا معلول ها به دست آیند. نظام اداری و اقتصادی سختگیرانه کشور که گاهی با برخی فسادها همراه می گردد یکی از دلایلی است که مانع موفقیت کارهای فراوریی می گردد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تاکید دارد اگر فردی امروز تصمیم بگیرد که فردا ارز، سکه و طلا خریداری کند از تصمیم گیری تا انجام آن فاصله ای وجود نخواهد داشت. اما اگر این همت برای حوزه فراوری باشد به قول رهبر معظم انقلاب 7 خوان را بای پشت سر گذاشت. نه تنها بخشنامه ها و قوانین، حتی برخی رانت ها و فسادهای موجود در سیستم اداری هم مانع انجام کار می شوند. وقتی راه رسیدن به هدف، جهتی پرچالش و مانع است چگونه می توان انتظار تحقق برنامه ها را داشت.

تولایی با بیان اینکه جهت فراوری هموار نیست، توضیح داد: هر فراورینماینده ای در این فضا بخواهد فعالیت مستمر داشته باشد تا رسیدن به مقصد دیگر چیزی از او باقی نمی ماند و تمام انرژی و سرمایه اقتصادی و زمانی خود را از دست می دهد.

بر اساس اظهارات رئیس اتاق کاشان زمانی که هدف گذاری در برنامه های توسعه ای با جهت، تناسبی ندارند نمی توان انتظار داشت که به هدف نهایی برسیم. اگر رهبر معظم انقلاب هدف گذاری می نمایند و نهادهای دولتی و اجرایی باید در راستای برطرف مسائل برای تحقق آن شعار کوشش نمایند اما ساختارها به گونه ای است که مانع اجرا شوند، نباید منتظر تغییر خاصی در فرایند تحقق برنامه ها باشیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با بیان اینکه چرایی ها را باید از ستاد ملی تسهیل و برطرف موانع فراوری پیگیری کرد، گفت: چرا هر آنچه ستاد پیگیری می نماید به مرحله اجرا نمی رسد. موانع را برطرف نمی کنیم اما انتظار رخ دادن اتفاق های مطلوب داریم.

وی سنگ اندازی و سرعت گیری برخی از نهادها با انگیزه اصلاح فرایند و یاری به فراوری رت چالشی برای بخش مولد کشور دانست و تاکید نمود: ممکن است فردی در کشور اختلاس کند اما جهت برای تمام افراد تاجر و فراورینماینده مسدود می گردد یا ممکن است فردی مبادرت به فساد در بخشی کند اما محدودیت ها شامل تمام فعالان آن حوزه می گردد. براساس آماری که از سوی بانک مرکزی اعلام شد 70 کارتن خواب کارت بازرگانی دریافت نموده اند؛ در ادامه، کار برای 40 هزار فعال اقتصادی سخت شد. این عملکرد درست نیست و ما را از اهداف خود دور می نماید.

این فعال اقتصادی اعلام کرد: کوشش برای جهش فراوری در حال اجرا است اما اینکه چقدر برنامه های حمایتی به مرحله اجرا رسیده و موانع برطرف شده مسئله، مهم است. درحال حاضر سیاست های بانکی، ارزی، گمرکی، محیط زیست، بهداشت و غیره فراوری را دچار خدشه نموده اند در این شرایط چقدر می توان امیدوار بود تا جهش فراوری محقق گردد.

تولایی یادآور شد: تا هنگامی که ساختار اصلاح نگردد مسائل برطرف نخواهد شد. متاسفانه شعارها در راستای حمایت از فراوری است اما روینمودها در مقابله با آن.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "رویکردهای حمایتی از فراوری وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکردهای حمایتی از فراوری وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید